Економічна криза може штовхати власників компаній до не зовсім законних дій щодо своїх співробітників. Право на працю, гарантоване Конституцією України, можуть порушувати керівники підприємств, організацій, установ та інших фірм. Часто незаконні звільнення залишаються ніким не помічені, через те, що співробітники установи не бажають зайвий раз конфліктувати та доводити свою правоту у судах інформує eba.com.ua, пише chernivtsi.one. 

Які ж можуть бути офіційні причини про звільнення і у який спосіб потрібно повідомляти про це працівнику?

Роботодавець має право припинити трудовий договір, тобто звільнити співробітника, за власної ініціативи тільки у випадках, описаних ст. ст. 40, 41 Кодексу законів про працю України (КЗпП України):

  1. Зміни в організації виробництва ( це може бути реорганізація чи закриття фірми, або просто скорочення штату);
  2.  Якщо досвід чи освіта працівника не відповідає займаній посаді (також претензією може бути і непрофесійне виконання обов‘язків, недостатня кваліфікація);
  3.  Співробітник систематично без поважних причин не виконує обов’язки;
  4. Прогул без поважної на те причини;
  5. Неявка на роботу протягом понад чотирьох місяців підряд через можливу непрацездатність, не враховуючи декретної відпустки, пов’язаною з вагітністю та пологами, якщо не встановлено триваліший строк збереження місця роботи;
  6. Якщо поновлено на цій посаді працівника, який до цього виконував цю роботу;
  7. Прихід на роботу у нетверезому стані, або в стані наркотичного сп’яніння;
  8. Викрадення чи привласнення майна роботодавця;
  9. Заклик або мобілізація власника – фізичної особи під час особливого періоду;
  10. Працівник може не пройти випробувальний термін.

Часто під дискримінацію роботодавців потрапляють жінки з маленькими дітьми, але за законом матері, які самі виховують дітей віком до 14-ти років не можуть бути звільнені за ініціативою роботодавця. Також часто співробітників доводять до звільнення лиш би не скорочувати, адже якщо вас скоротять, то на підприємстві будуть змушенні компенсувати вам втрату робочого місця у фінансовому  еквіваленті.